Tarım İle İlgilenenler İçin Yeni Kaynak

Tarım İle İlgilenenler İçin Yeni Kaynak

Trüf mantarı nedir?

Oldukça değerli bir besin kaynağı olan trüf mantarının en önemli özelliklerinden biri de afrodizyak etkisi olarak bilinmektedir. Toprağın 5 ile 20 santimetre derinliğinde yetişen trüf mantarı, “Kara elmas” olarak da bilinir. Eski dönemlerde kralların özel yemeklerinde kullanılan trüf mantarı, çoğu yerde açık arttırma usulü ile satılmaktadır. Meşe ağaçlarının köklerinde yetişen bu mantarların en fazla üretildiği ülkeler Akdeniz ikliminin görüldüğü İspanya, Fransa ve İtalya’dır.

Trüf mantarı fiyatları nedir?

“Kara elmas” olarak bilinen trüf mantarı kalitesine göre fiyatlarını değişmektedir. Trüf mantarının fiyatları 100 ile 3 bin 500 avro arasında değişmektedir. Bu rakam da ortalama 15 bin liraya tekabül ediyor.

Trüf mantarlarının çeşitleri arasında en pahalı olanı ise beyaz trüf mantarıdır. Kilosu 25 bin dolara kadar çıkan beyaz trüf mantarı, çok nadidede bulunan bir türdür.

Trüf mantarının faydaları

Protein açısından etten bile daha zengin olan ve halk arasında 'domalan mantarı' olarak da bilinen trüf mantarı, omuriliğin kuvvetlenmesi ve kolestrolü düşürücü etkisi vardır.